Holzberg Jeseníky | ubytování, wellness, restaurace | +420 722 175 749 | recepce@holzberg-jeseniky.cz

en de

Rozhledny

S rozvojem turistiky je spojeno také budování rozhleden a vyhlídkových staveb. V oblasti Jeseníků tak můžete vystupovat až nad některé vrcholky hor.

Rozhledna Zlatý Chlum u Jeseníku

U výstavby 26 metrů vysoké cihlové rozhledny na Zlatém Chlumu, (Goldkoppe) 875 m n.m., u Jeseníku stál podobně jako u dalších rozhleden Jesenicka té doby Moravskoslezský německý horský spolek. Z rozhledny je výhled na Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník, Rychlebské hory a přilehlou část Polska, Otmuchowské a Nysské jezero.

Rozhledna Biskupská kupa u Zlatých Hor

Až na česko-polské hranici jesenického výběžku bychom nalezli 889 m n.m. vysokou Biskupskou kupu (Bischofskoppe). Jako vynikající vyhlídkové místo ji kolem roku 1875 objevilo pár nadšenců, kteří sem vynosili několik kamenů, aby vytvořili jednoduchý vyhlídkový bod. Výstavba nové rozhledny na sebe nenechala dlouho čekat, slavnostní zpřístupnění se konalo 26. srpna 1898 a pojmenována byla podle císaře Františka Josefa I. (Kaiser Franz Josef Warte). Z 18 metrů vysoké vyhlídkové plošiny lze shlédnout Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník, Rychlebské hory a přilehlou část Polska, Otmuchowské a Nysské jezero.

Rozhledna Hanse Kudlicha u Úvalna

Monumentální kamenná rozhledna na vrchu Strážiště 395 m n.m. u Úvalna (Lobenstein) byla vystavěna německým obyvatelstvem v roce 1913. Stavba rozhledny byla realizována na počest místního rodáka Hanse Kudlicha (nar. 1823), který byl ve svých 25 letech zvolen nejmladším poslancem říšského sněmu. V roce 1848 v Kroměříži vystoupil s požadavkem na zrušení roboty, čímž významně přispěl k jejímu zrušení za náhradu ještě v témže roce. Po rozpuštění sněmu v roce 1849 působil v Německu, později se usadil v Americe, kde roku 1917 zemřel. V roce 1923 byly ostatky Hanse Kudlicha a jeho ženy Marie-Luisy převezeny do Úvalna a uloženy v přízemí rozhledny, které zároveň slouží jako jejich mauzoleum.

Rozhledna Praděd

Unikátní věž je vysoká 162 m, má připevněna dvě rozhledová místa v 19 a 70 metrech. Základ dnešní stavby tvoří tři podpěry, v jedné z nich se nachází restaurace a hotel. Z vyhlídkové terasy umístěné ve výšce 1 563 m n.m. je nádherný výhled na panorama Jeseníků. Za jasného počasí lze ojediněle spatřit siluetu Vysokých Tater, Malou a Velkou Fatru.