Pěší turistika
Jeseníky nabízejí pěší túry všech náročností a délky, můžete se rozhodnout jak pro jednodenní výšlap na nejvyšší vrcholy, tak i pro nenáročné turistické procházky po okolí podhůří Jeseníků. Zdatnější jedinci pak zajisté přivítají přechod Jeseníků po Jesenické magistrále.
Turistické zajímavosti a cíle v okolí Suché Rudné.
Suchá Rudná
Suchá Rudná (Dürrseifen) 680 m n.m., je horská obec obklopená lesy, nacházející se 6 km od lázní Karlova Studánka. Je starou hornickou obcí na východním okraji Hrubého Jeseníku, založená v první polovině 16. století v okolí dolu „Zlatý jelen“. Osídlení tohoto údolí je však mnohem starší, ve výkopu obecního vodovodu ve středu strže zvané „Měkká žíla“ se objevily pozůstatky rýžovnického splavu, kde se našly dokonce i dřevěné uhlíky z ohniště starého více než 3000 let. V obci se nachází dřevěná kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici z roku 1720 se střechou s osmibokým sanktusníkem a jednoduchou bání. Nedaleko Suché Rudné vyvěrá pramen železité kyselky. Tento vydatný pramen naleznete v lese pár stovek metrů od místní části, které se říká „u polesí“. Minerální voda se podobá kyselkám v Karlově Studánce, je však chudší na obsah CO2.
Anenský vrch (5km)
Východně nad obcí Suchá Rudná se tyčí Anenský vrch (Annaberg) 860 m n.m., který je dominantou Andělské Hory. Na vrcholu stojí poutní barokní kostel svaté Anny. Na východním úbočí vrcholku byla vybudovaná sjezdová trať. Z Anenského vrchu je krásný výhled do okolí – panorama vrcholků Jeseníků s dominantním Pradědem, město Bruntál či Vrbno pod Pradědem.
Andělská Hora (5km)
Nejmenší město České republiky, Andělská Hora (Engelsberg), bylo založeno roku 1540 jako horní město podle jihlavského městského práva. Podle ústního podání byli prvními obyvateli horníci ze Suché Rudné z dolu „Zlatý jelen“, kterým bylo v sídlišti Suché Rudné mezi dvaceti buchary a tavírnami rudy příliš těsno. Z města pocházel i hudební skladatel, básník a ministerský rada Eduard Schön (E. S. Engelsberg). V sídle starosty se nachází Městské minimuzeum s historickými předměty a dokumenty. K nejvýznamnějším památkám patří raně barokní kostel Narození Panny Marie z roku 1672 a poutní kostel Sv. Anny na Anenském vrchu z roku 1769.
Karlova Studánka (6km)
Severozápadně od Suché Rudné leží nejvýše položená obec bruntálského okresu, Karlova Studánka (800 m n.m.). Leží v údolí horské říčky Bílé Opavy a zasahuje do rezervace okolo Pradědu. Karlova Studánka jsou moderní a ojedinělé přebudované lázně uprostřed krásné jesenické přírody. Vedle lázeňství je i známým horským rekreačním střediskem. V dnešní době patří jednoznačně k místům s nejvyšší čistotou ovzduší.
Naučná stezka Bílá Opava (7km)
Naučná stezka prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách na březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa Vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.
Vodopády Bílé Opavy (7km)
Jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších koutů Jeseníků je
nepochybně údolí Bílé Opavy se svými překrásnými vodopády. Vodopády
Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava, která pramení na
jižním svahu Pradědu v nadmořské výšce 1260 metrů.
Nejvyšší vodopád má výšku téměř 8 m. Kolem vodopádů prochází
trasa naučné stezky Vodopády Bílé Opavy s tabulemi informujícími
o zdejších pozoruhodnostech. Cesta vede přes četné lávky, můstky,
žebříky, místy je nutno přidržovat se řetězů. Je možno jí procházet
z Karlovy Studánky na Ovčárnu nebo k chatě Barborka.
Ovčárna (9km)
Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České
republice – nástupiště lyžařských vleků jsou ve výšce 1.300 m n.m.
Ovčárna leží na křižovatce cyklistických a turistických tratí, které
spojují nejvýznamnější místa Jeseníků jako je Praděd, Petrovy kameny a
Červenohorské sedlo. Prochází tady naučná stezka Bílá Opava a Velká
kotlina. Nachází se tady známý lyžařský areál Praděd – Ovčárna.
Ovčárna je poslední zastávkou pod Pradědem, na kterou se lze dostat pomocí
autobusové kyvadlové dopravy z parkoviště ze sedla Hvězda nad Karlovou
Studánkou. Osobní auta mají vjezd zakázán.
Malá Morávka, Karlov pod Pradědem (11km)
Obec Malá Morávka a její místní část Karlov pod Pradědem je jedno z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších rekreačních středisek Hrubého Jeseníku. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 700 – 800m. Na Kapličkovém vrchu nad obcí stojí kaple Nejsvětější Trojice z roku 1690, dnes muzeum.Témeř celá obec leží v pásmu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Bruntál (11km)
Město Bruntál (Freudenthal) je z hlediska institucionálního pravděpodobně nejstarší město na území České republiky. Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. Zámek je sídlem regionálního muzea, jsou zde muzejní expozice a výstavní síně a konají se tady kulturní a společenské akce. Další významnou památkou je Gabrielův dům, stojící na bruntálském náměstí.
Ludvíkov (12km)
Obec Ludvíkov leží mezi Vrbnem pod Pradědem a lázněmi Karlova Studánka. Celé území patří do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zastavěná část obce se rozkládá v horském údolí podél řeky Bílá Opava. Obec Ludvíkov začala vznikat v hustě zalesněném údolí kolem roku 1700 budováním sléváren a hutí.
Petrovy kameny (12km)
Petrovy kameny jsou vrchol, který se nachází v pohoří Hrubý Jeseník v Pradědské hornatině. Dominují hlavnímu hřebenu od Pradědu k sedlu na Skřítku a tvoří vedlejší vrchol Vysoké hole. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace.
Praděd (14km)
Praděd (Altvater) 1 492 m n.m., nejvyšší hora Moravy a Slezska, je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Je oblíbeným cílem turistů již od 2. poloviny 19. století. Na jejím vrcholu byla roku 1912 vybudována rozhledna, která však byla roku 1959 odstraněna. Po roku 1970 na jejím místě vyrostla televizní věž vysoká 145 m s vysílačem, rozhlednou ve výšce 40 m a restaurací. Při příznivých podmínkách lze z rozhledny spatřit Beskydy, Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry.
Vrbno pod Pradědem (15km)
Vrbno pod Pradědem leží na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy, v podhůří nejvyššího pohoří Moravy – Jeseníků. Město je návštěvníky vyhledáváno zejména pro zážitky spojené s pobytem v nenarušené přírodě a zdravém prostředí nabízejícím aktivity i odpočinek. Ve Vrbně se nachází spousta historických památek a zajímavých míst např. zámek, farní kostel, kříže, kaple nebo v okolí zříceniny hradů.
Bělá pod Pradědem (23km)
Bělá pod Pradědem se rozprostírá mezi Jeseníkem a Červenohorským sedlem. Obec Bělá pod Pradědem je největší obcí Jesenického regionu se 1760 obyvateli. Obec leží jižním směrem od města Jeseník v údolí tvořeném říčkou Bělá a vrcholky Hrubého Jeseníku. Bělá pod Pradědem je podhorská rekreační obec a nedaleko od ní je lyžařské středisko Červenohorské sedlo. Dominantou obce je barokní kostel svatého Tomáše, postavený v roce 1726 až 1730.
Červenohorské sedlo (32km)
Červenohorské sedlo je oblíbené lyžařské středisko severní Moravy v pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se ve výši 1013 m a tvoří historickou hranici mezi Moravou a Českým Slezskem. Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě.
Vodní nádrž Slezská Harta (35km)
Vodní nádrž Slezská Harta byla vybudována na řece Moravici v roce 1997. Sypaná hráz dosahuje výšky 65 m, hloubka je zde 62 m. Délka přehrady 17 km, šířka 1,7 km. Má víceúčelovou funkci – zajišťuje povodňovou ochranu, zlepšuje průtoky v tocích v době sucha, slouží k chovu ryb, sportovnímu a rekreačnímu rybaření, vodním sportům a plavbám na jachtách, plachetnicích či malých plavidlech.
Přehrada Dlouhé Stráně (54km)
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Vzhledem k tomu, že se areál elektrárny nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, je z ekologických důvodů celý provoz umístěn v podzemí. Vjezd do areálu PVE Dlouhé Stráně není povolen. Elektrárna pořádá pravidelné exkurze.